1000 Sofia, 72 Vitosha Blvd |     +359 887567770  |   
CrystalSpa.eu

Пространство и хора в публичните и хотелски спа центрове

Пространство и хора в публичните и хотелски спа центрове

Най-важните съображения в новото строителство са изискванията относно пространството и потока от хора. Експертът по планиране на спа зони, Деница Киркова споделя, че най-често срещана грешка е подценяването на пространството, необходимо за техническото помещение и разполагане на оборудването. Например, един обикновен хидротермален басейн може да не изглежда много голям, но той изисква също почти толкова място за разполагане на технологията, колкото и такъв с полуолимпийски размери. От друга страна, финландската сауна не се нуждае почти от нищо по отношение на допълнително пространство, освен ако не разполага със собствена автоматична дозираща система.

Взимането предвид на потока от хора (както гости, така и служители), също е от решаващо значение. Потокът от служители трябва да се различава напълно от потока на гостите, така че те да могат да извършват незабелязано своите дейности, като подготовка за извършването на дадена процедура или събиране на използваното бельо и почистване. При замислянето на тези зони, е много важно лицата, заети с проектирането, да разберат, че хората си взаимодействат по различен начин, когато са с малко или без никакви дрехи – личното пространство, в частност, придобива изключителна важност. Начина, по който си взаимодействаме, когато сме облечени в бански костюм или когато сме напълно голи, се различава много от начина, по който си взаимодействаме по принцип на обществени места.

Освен това, интензивната топлина, необходима за термалните процедури, означава, че пространството трябва да бъде разположено така, че да позволява охлаждане (чрез душове и шокови басейни) и релаксиране между процедурите. Например, 10 минути, прекарани в сауната, изискват от 20 до 30 минути време за охлаждане (разбира се, на практика хората ще се вслушват в своето тяло и това време ще варира значително). Пространството трябва да бъде решено с достатъчно на брой релакс места.

 Преминаването на клиента през спа центъра трябва да бъде логично и лесно.

Покритията във всички зони на хидротермалния спа център трябва да бъдат избирани въз основа на това, колко добре ще изглеждат те на посетителите в дългосрочен план. Например, вместо традиционната мозаична керамика, може да помислите за по-големи плочи от камък или облицовка, с която да избегнете многото фуги, намиращи се на няколко см една от друга, както и за да сведете до минимум последиците от износването, причинени свойствата на водата. Също така, избягвайте меките, порести камъни, като мрамор например, в парните и мокрите стаи. Важно е и да не използвате твърде тъмна на цвят облицовка, за да може персоналът по почистването да различи лесно зоните, които се нуждаят от почистване.

Подовото покритие трябва да бъде избрано така, че да бъде сведена до минимум опасността от подхлъзване. Изборът на подово покритие и правилен ъгъл на наклона е от решаващо значение за правилното отводняване и за избягването на инциденти в мокрите зони.